دبیان نسخه 12

برای نصب مرکز تلفن رایمند لازمه قبلش سیستم عاملش را نصب کنید. دبیان نسخه 12 سیستم عاملی است که ما برای این محصول در نظر گرفتیم.

لازم است توضیح بدیم چرا ما لینوکس دبیان نسخه 12 را انتخاب کردیم و با عدم ارائه ی یک فایل ISO که همه چیز داخلش باشه یه جورایی کار نصب را مشکل کردیم! در اکثر مرکز تلفن های مشابه مانند مرکز تلفن ایزابل و… سیستم عاملشان لینوکس CentOS می باشد. دلایل زیر باعث انتخاب لینوکس دبیان شده است :

  1. لینوکس CentOS در سپتامبر سال 2021 و در نسخه 8 به پایان رسیده و اعلام کرد قرار است با نسخه ی دیگری بنام CentOS Stream مجدد به بازار برگردد. یک جورایی اعلام کرد قرار است روش کارشان را تغییر دهند و بصورت لایسنس پولی بفروشند و این یعنی توقف بروزرسانی Centos اتفاق افتاد. همین امر از لحاظ بروزسانی ، پشتیبانی و امنیت بسیار نگران کننده شد.
  2. Centos از توزیع Red Hat Enterprise Linux یا همان RHEL بوجود آمده است و این در حالی است که دبیان نسخه 12 دقیقا توسعه یافته ی همان تیم برنامه نویسی Debian GNU/Linux می باشد.
  3. کرنل دبیان بسیار قوی تر و پرظرفیت تر از CentOS است و همین موضوع امکان استفاده در پروژه های Interprise  را امکان پذیر میکند. درواقع دبیان برای پروژه های زیرساختی بیشتر استفاده می شود.
  4. لینوکس دبیان 12 بسته های نرم افزاری بیشتری نسبت به CentOS دارد.CentOS دیر به دیر آپدیت و بروزرسانی می دهد.
  5. پایگاه داده ی استفاده شده در مرکز تلفن رایمند PostgreSQL است که فقط روی دبیان نصب می شود.
  6. دبیان نسخه 12 از نظر ساختار امنیت و شبکه Network بسیار بزرگتر و قابل اعتماد تر نسبت به CentOS است.

و در انتها و به استناد دلایل ذکر شده و کلی دلایل دیگر ما در ساخت مرکز تلفن رایمند از سیستم عامل دبیان نسخه 12 استفاده کردیم و مطلع باشید در دبیان امکان ساخت فایل ISO وجود ندارد.

درباره ی دبیان :

دبیان یک توزیع برجسته لینوکس در اکوسیستم لینوکس فعلی است.  از آنجایی که رد هت RedHat سعی دارد با اضافه کردن هزینه مجوز برای مشاهده کد آنها، توسعه Alma و Rocky Linux را محدود کند، دبیان برای کسانی که به دنبال ایجاد سرور بدون هزینه مجوز یا مشکلات پایداری هستند، انتخاب ارجح است. با این حال، جدا از اینکه یک توزیع متمرکز بر سرور است، Debian 12 ‘Bookworm’ همچنین به نظر می رسد یک توزیع عالی برای استفاده بعنوان سرور و همچنین دسکتاپ باشد.

این نسخه با نسخه کرنل لینوکس مناسب برای Debian 12، همراه با دسکتاپ‌های GNOME 43، KDE Plasma 5.27، LXDE 11، LXQt 1.2.0، MATE 1.26 و Xfce 4.18 عرضه می‌شود. این دسک‌تاپ‌ها کاملاً به‌روز نیستند، زیرا گنوم در حال حاضر در نسخه 44 است و آخرین نسخه KDE Plasma 5.27 است، اما باید تجربه نسبتاً پایداری را برای سخت‌افزار قدیمی شما فراهم کند.

دانلود دبیان 12

برای دانلود فایل ISO دبیان نسخه 12 می توانید به دو روش زیر اقدام کنید :

1 – به منوی دانلودها از بالای سایت رفته و در قسمت سیستم عامل آخرین نسخه را دانلود کنید.

دانلود ها

2 – از سایت خود دبیان مستقیما دانلود کنید

دانلود مستقیم از سایت دبیان

فیلم آموزش دبیان نسخه 12 که بر روی مجازی ساز Esxi بعنوان یک ماشین مجازی نصب شده است، با احترام با زیرنویس فارسی تقدیم حضورتان می شود.